Faideli Bilgiler

Internette fotoğrafçılık ile ilgili bir sürü kaynak olmasına rağmen bende yeni başlayan bir fotoğraf sever olarak çorbada tuzum olsun istedim. Bu sayfada benim gibi fotoğraf meraklılarına faydalı olacak site, döküman, makale vb. tüm materyalleri paylaşacağım. Sizler de bu sayfada şu da olsa faydalı olur dediklerinizi aşağıda Yorum Ekleme bölümünden yazabilirsiniz.

—————————————————————————————————————————

Özellikle GAZETECİLİK ile ilgilenecek / ilgilenen fotoğrafçı arkadaşların işine çok yarayacak MEGEP (MESLEKİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ PROJESİ) FARKLI ORTAMLARDA FOTOĞRAF ÇEKİMİ  konulu eğitim dökümanı. Döküman örneklerle desteklenerek çok anlaşılır bir biçimde yayınlanmıştır.

Farklı ortamlarda ışığı ve hareketi doğru değerlendirerek amacına uygun haber fotoğrafı  çekme ile ilgili bilgi ve becerilerin kazandırıldığı öğrenme materyalidir.

Dökümanı indirmek için BURAYA tıklayınız. (Dosya türü PDF, Dosya boyutu : 6.6 Mb)

 —————————————————————————————————————————

 ÖZEL GÜN FOTOĞRAFÇILIĞI

Günümüzün en popüler fotoğrafçılık alanı diyebiliriz. Bu alanda ticari olarak faaliyet göstermek isteyen fotoğraf meraklılarına yine MEGEP tarafından hazırlanmış olan eğitim dökümanını sizlerle paylaşıyorum. Doğum, Düğün, Evlilik, Özel gün vb. tüm çekimler ile ilgili tiyolar, kadraj, makina ayarları vb. bilgiler eminim işinize yarayacaktır.

Dökümanı indirmek için BURAYA tıklayınız. (Dosya türü PDF, Dosya boyutu : 3.6 Mb)

—————————————————————————————————————————

 Sık sık takip ettiğim sitelerden birisi : http://www.500px.com Her gün güncelleniyor ve üyeler kendi çektikleri fotoğrafları paylaşıyorlar. Gözün ve tarzın gelişmesi için faydalı olacağına inanıyorum.

—————————————————————————————————————————

DSLR Fotoğraf makinalarında ISO, Diyafram ve Enstantane ‘nin simüle edildiği bir site. Bu işlevlerin etkilerini görmek için oluşturulmuş simulasyon aracılığı ile her bir ayarın neleri değiştirdiğini anlayabilirsiniz. http://camerasim.com/camera-simulator/

Yine aynı site içerisinde bulunan ve siz deklonşöre bastığınızda her bir enstrümanın (diyafram,enstantane ve ISO) durumlarını adım adım gösteren ve sonucu da ekrana getiren simulasyonu da denemenizi öneririm. http://camerasim.com/slr-camera-explained/

—————————————————————————————————————————

Hakkı Ceylan’ın sitesinde yayınladığı dökümanlardan çok faydalanmıştım. Eminim sizler içinde faydalı olacaklardır. Sitesini takip etmenizi ve bu linkte ki Amatör Fotoğrafçılar için bulunmaz nimetleri okumanızı tavsiye ederim. http://www.hakkiceylan.com/amator-fotografcilikla-ilgili-one-cikan-yazilar

—————————————————————————————————————————